Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hledám levicového voliče...

Každý  člověk něco hledá. Někdo hledá Boha. Jiný smysl života, životní filozofii. Další životního partnera, nebo jenom kamaráda na výlety. Někdo hledá brýle a jak víme, brýle se bez brýli špatně hledají. A já...

... Já hledám levicového voliče. Kurňa, kde jste lidi? Od roku 1996 volilo levicové strany minimálně pětatřicet procent voličů. Maximum bylo v roce 2002, kdy levicovým stranám odevzdalo svůj hlas 49 procent voličů. Dnes mají levicové strany v průzkumech v součtu 20 (!) procent čechů a moravanů.

Prostě patnáct až dvacet procent levicových voličů někam zmizelo. Vypařilo se. Jako pára nad hrncem. A tak chodím s lucerničkou a s lupou a hledám každou stopu po tomto ohroženém druhu.

Lidi. Vážně to chcete dát například lidovcům, kteří by nejraději opětovně znovuzavedli nemocniční poplatky, které sami pomáhali zrušit? Kteří by opravili EET, které sami pomáhali zavádět? Kteří po volbách by chtěli ustanovit koalici s ještě pravicovějšími stranami ODS a TOP09? Jen si představte, jaký bude vypadat kompromis a vládní prohlášení koalice ODS, TOP09 a KDU - STAN. Rozhodně takováto koalice nepůjde do leva od KDU, ani do středu či pravého středu, kde KDU asi leží, ale půjde radikálně napravo od KDU - STAN, stejně, jako současná vládní koalice je radikálně nalevo od KDU - ČSL.

Nebo to snad chcete hodit Babišovi, který se vyhýbá placení daní jako čert kříži? Za jeden a půl miliardy (!) korun nakoupil miliardu a půl korunových dluhopisů, které si sám vydal. Sám sobě tedy dluží miliardu a půl českých korun a sám sobě plati úroky z tohoto dluhu, aby tímto způsobem vyvedl zisky ze svého Agrofertu a nemusel platit daně.  Říká, že Agrofert potřeboval hotovost pro investice? Ale tato potřeba se v normálních časech a normálních firmách řeší navyšením základního jmění. Ne  ne, žádné investice, ale snaha vyhnout se placení daní.

Nebo podle další série článků vyvedl pan Babiš z Agrofertu deset miliard (!) korun a schoval je ve společnostech Imoba a Synbiol, aby opět z nich nemusel platit daně z divident. Legendární   je jeho stavba Čapího hnízda, který postavil za eurodotace, které měly podporovat malé a sřední podnikání. Aby na tuto dotaci dosáhl, vyjmul Čapí hnízdo ze svého Agrofertu, skrze anonymní akcie je předal (možná pouze papírově) své rodině, aby po rozhodné době vrátil Čapí hnízdo zpět do Agrofertu. 

Jeho obhájci tvrdí, že za nic nebyl odsouzen. No a co? Copak ho chceme zavřít do vězení? Tu přece v prvé řadě nejde o trestně - právní odpovědnost, ale o odpovědnost politickou. My jsme tu měli ministra financí podezřelého z podvodu s evropskými dotacemi! Vždyť to je skandál! Už tato okolnost znamená, že jakékoliv vyšetřování tohoto problému bude politicky probarvené, neboť se jedná o významného politika tohoto státu. V "civilizované zemi" by takto podezřelý člověk odešel z politiky, dal by prostor nezávislému vyšetřování a až by bylo toto vyšetřování uzavřeno, vrátil by se do politiky, pokud by nebyl usvědčen z trestného činu.

Jeho tanečky ohledně ne-placení daní údajně byly legální. OK. Já osobně, když píši, tak sekám spoustu chyb. Jednak jako dislektik moc necitím rozdíl mezi i a y a  s a z a jednak, neboť mám malé dítě, tudíž mám strašně málo času a spoustu věcí na srdci, co říci. Takže nasekávám spoustu překlapů a gramatických chyb. Ani to není trestné. Ale jestli bych se chtěl stát například učitelem českého jazyka, tak by mě moje necitlivost k i y vyřadile z této mé ambice. Nemohl bych se stát učitelem češtiny, ne proto, že bych se dopustil něčeho nelegálního, ale proto, že nesplňuji elementární předoklady k výkonu tohoto "úřadu." Stejně tak Andrej Babiš, který nemá rád státní rozpočet a snaží se ho obejít, jak jen je to možné, nemůže být ministrem financí, premiérem země nemluvě.

Dále nás musí znepokojovat Babišovy autokratické chutě. Jeho nápady na zrušení senátu a na omezení počtu poslanců, jsou sice davově líbivé a údajně ušetří nějakou tu korunku, ale omezí parlamentní diskuzi a kvalitu práce poslanecké sněmovny. Největší kvantum práce poslanecké sněmovny není ta viditelná na plénu, při hlasování o zákonech, ale největší kvantu práce je v odborných výborech, ve kterých se zákony analyzují. Čím méně poslanců, tím méně práce se v odborných výborech vykoná, tím méně kvalitnější práce poslanecké sněmovny bude. Tím více bude zákonodárná moc závislá na moci výkonné - tudíž na premiérovi země, neboli na Babišovi.

Lidi: Opravdu chcete takovouto obrovskou moc - moc obchodní, mediální a případně politickou - svěřit do rukou takovéhoto člověka? Člověka, který dobře vycházel s každou vládou a každým režimem? Babiš není volba nejmenšího zla, Babiš je volba, kterou se vzdáváme nebo omezujeme naši demokracii směrem k autokracii a diktatuře. Demokracie se nedá udržet tam, kde nedemekratické autokratické strany získají většinu v parlamentu.

Možná mi namítnete, že nemáte koho volit. A já vám dám za pravdu. Jak volit ČSSD s jejími podezřelými policejními reformami? S jejich snahami o militarizaci splečnosti? S jejich cestou od jádra EU k evropské periférii a bezvýznamnosti? Jak volit KSČM, která chce vystoupit z NATO, ve které je plno nostalgiků vzpomínající na pana Gottwalda a Stalina, obdivující severokorejský feudální režim dynastie Kimů?

Nabízím alternativu. Nastal čas na novou Levicovou platformu. A já odobně předkládám svůj návrh: Návrh, který jsem pojmenoval "Vlasteneckou stranou míru, levicovou stranou svědomí a solidarity." Jedná se o platformu někde na levé straně spektra někde mezi ČSSD a KSČM.  

Když si projdete tyto stránky, dýchne na Vás amatérismus. Ano, já jsem amatér. Nemám ani Vysokou školu, ukončil jsem pouze středoškolské vzdělání maturitní zkouškou. Na rozdíl od zavedených stran nemám expertní týmy, které by mi spracovávali jednotlivé kapitoly volebního programu.

Ale chci našim politkům předkládat levicové alternativy k problémům naší doby. Na úvodní straně najdete alternativy k vysokoškolskému školnému a k julinkovnému. Obojí se dlouhodobě zvažuje. Obnovu nemocničného julinkovného opět zvažují lidovci a volá po nich i údajně levicový prezident Zeman.

Levice se ocitla v krizi. Zkusme ji vdechnout nový život. Hledám levicové voliče: Pojďme si charakterizovat, jakou stranu chceme a pak tuto naši představu předložit politikům.  Buď přes eletkronickou komunikaci, nebo dokonce ve volbách.

Jsou možné tři scénáře vývoje:

Pokud tato výzva bude mít masovou odezvu, ještě může být čas založit levicovou stranu a předstoupit před voliče už v těchto podzimních volbách. Nebo můžeme jít cestou "virtuálních voleb" - svou představu o těchto volbách budu sdílet později. Anebo se můžeme usnést k podpoře další levicové, zavedené strany.

Hledám levicového voliče. Ne toho voliče, který už je rozhodnut volit ČSSD nebo KSČM. Ale voliče, který ví, že ani tu, ani onu stranu s klidným svědomím volit nemůže. Pojďme společně do toho. #jsmevtomspolu!!!  

Václav Quokam Müller

PS: Zde zveřejněný "volební program" je pouze návrh ke společné, celo-levé diskuzi...